Ćwicz rano żeby schudnąć, a wieczorem by zbudować muskulaturę

Najważniejsza jest pora treningu: rano najbardziej efektywnie tracimy tkankę tłuszczową, wieczorem budujemy muskulaturę. Potwierdzają to naukowcy oraz trenerzy.

Reklama:

fm0001

Wszystko za sprawą naturalnych predyspozycji naszego organizmu. W pierwszej połówce dnia metabolizm jest mocno pobudzony po nocy, kiedy „spaliliśmy” rezerwy energetyczne zmagazynowane w glikogenie. Gdy zaczynamy ćwiczyć rano organizm od razu zaczyna spalać tłuszcze. Jak wykazano w badaniach opublikowanych w „International Journal of Sports Medicine” proces przemiany materii zostaje w efekcie znacznie przyspieszony nie tylko w trakcie treningu, lecz także na kilka godzin po zakończeniu wysiłku, co pozwala na spalenie większej liczby kalorii w ciągu dnia.

Dodatkowym czynnikiem wpływającym na tempo spalania tłuszczu są posiłki. Trenować rano na czczo, czy po posiłku? — Jeśli już ktoś musi zjeść śniadanie to ćwiczenia może rozpocząć dopiero po upływie 1,5- 2 godzin od posiłku. Lepiej jednak trenować na czczo lub po lekkim śniadaniu np. po zjedzeniu jednego banana. Korzyści są przynajmniej dwie: większe tempo spalania tłuszczu oraz brak dyskomfortu związanego z posiłkiem zalegającym w żołądku — tłumaczy Michał Bukraba, Master Trener Technogym, wykładowca w Technogym Academy. Z kolei w godzinach popołudniowych mięśnie są najsilniejsze, zmniejsza się ryzyko kontuzji i osiągane są najlepsze, mięśniowe efekty treningowe. To dobra pora dla tych, którym zależy na sile i wytrzymałości oraz efektownej muskulaturze.

Przez lata niepewność, co do zależności efektów od pory treningu, była zmorą wielu ćwiczących, których waga stała w miejscu. Szczególnie dużym problem było to dla kobiet, które przychodzą na siłownię lub salę treningową przede wszystkim po to by zrzuć zbędne kilogramy. —  Motywacja większości kobiet jest taka żeby schudnąć. Nie spotkałem takiej, która by mówiła, że jest za szczupła — mówi M. Bukraba. Nieco inaczej jest z mężczyznami. — Niekoniecznie musi to być utrata wagi. Częściej takim wyznacznikiem aspiracji jest zbudowanie muskulatury, zadbanie o kondycję mięśni — dodaje.

Z badań przeprowadzonych przez Centrum Badania Opinii Społecznej wynika, że aż 34 proc. Polaków cierpi na nadwagę, a 17 proc. jest otyłych. Tylko 46 proc. badanych ma wagę prawidłową, a 3 proc. – niedowagę. Na szczęście jesteśmy także coraz bardziej świadomi zbawiennej roli aktywności fizycznej dla kondycji zdrowotnej. Coraz więcej pojawia się na siłowniach osób w wieku od 30 do 60 lat, które „chcą czuć się zdrowo”. To osoby świadome, że trzeba zadbać o siebie dzisiaj, żeby za 10-20 lat czuć się dobrze.

Technogym to uznany na całym świecie włoski producent najwyższej jakości urządzeń fitness wykorzystywanych m.in. w klubach, hotelach, centrach medycznych i SPA, a także w prywatnych siłowniach. Ze sprzętu Technogym korzysta ponad 65 tysięcy klubów fitness na całym świecie. Wyłącznym przedstawicielem Technogym w Polsce jest ITP S.A. Założona w 2007 roku firma dostarcza najwyższej jakości rozwiązania w zakresie medycyny estetycznej i wellness, pochodzące od czołowych światowych producentów. ITP S.A. jest również producentem kosmeceutyków i wypełniaczy Neauvia oraz urządzeń do medycyny estetycznej Zaffiro.

[PR]

Reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.