Czy Twoje buty sportowe mają te cechy? Upewnij się, czy Twoja stopa jest bezpieczna!

Moda na zdrowy styl życia nie przemija. W czasach, kiedy statystyczny Polak pracuje coraz więcej, a śpi coraz mniej, trening stał się jedną ze składowych zdrowia psychicznego. Jeśli więc trenować to w czym? Oczywiście wszystko zależy od treningu jaki wybierzemy, nie ma bowiem jednych idealnych butów dedykowanych do różnorodnych form rekreacji ruchowej. Ważne, by przy zakupie kierować się jedną złotą zasadą: Buty sportowe damskie, męskie i dziecięce powinny być bezpieczne!

Reklama:

buty-sportowe-damskie

Buty sportowe damskie – postaw na bezpieczeństwo!

Bezpieczeństwo w przypadku butów sportowych to troska o stopę, stawy oraz komfort treningu. Aby buty były bezpieczne powinny mocno trzymać stopę, by uniknąć ewentualnych luzów czy skręceń stawu skokowego, np. przy poślizgnięciu stopy w bucie w trakcie zeskoku. To szczególnie ważne, kiedy pod lupę weźmiemy buty damskie sportowe, ponieważ kobieca stopa jest szczupła. W wygodnych i dobrze dopasowanych butach trening stanie się przyjemnością. Odpowiednie obuwie pomoże również w uniknięciu urazów czy kontuzji, a to z kolei sprawi, że będziesz mogła długotrwale trenować bez przerwy i osiągnąć lepsze rezultaty.

Co wpływa na bezpieczeństwo stopy?

Analizując obuwie sportowe dostępne na rynku należy stwierdzić, że na bezpieczeństwo butów sportowych przekłada się bezpośrednio ich konstrukcja czy parametry techniczne. Specyfikacja będzie oczywiście inna w przypadku różnych sportów, ale zależna również od płci. Buty sportowe damskie będą musiały „znosić” mniejszą wagę użytkownika, a co za tym idzie będą różniły się nieco konstrukcją.

Wśród parametrów obuwia sportowego, jakie gwarantują bezpieczeństwo stopie, wśród najważniejszych można wymienić:

Waga

Buty powinny być lekkie, dawać nam wrażenie bosej stopy. Na przykład w przypadku biegania na długie dystanse waga buta znacznie przełoży się na osiągane efekty. Ciężkie buty wydają się zanadto obciążać stopę, a przy tym mogą powodować kontuzję.

Ergonomiczna konstrukcja buta

But, w którym trenujesz, powinien być odpowiednio przystosowany do budowy stopy. Watro przed wyborem obuwia określić kształt stopy: grecka, chłopska, rzymska, egipska. Układ palców przekłada się na szerokość stopy. Patrząc na ergonomiczność warto zwrócić uwagę na wybór odpowiedniego rozmiaru czy szerokości buta.

Wyprofilowana wkładka do buta

Właściwa wkładka redukuje zmęczenie stopy, pozwala osiągnąć jej anatomiczne ułożenie. Przy dłuższym lub intensywnym treningu redukuje możliwość wystąpienie bólów stopy.

Odpowiednio gruba i ukształtowana podeszwa buta

Kształt podeszwy i sposób jej wyprofilowania powinien znacznie różnić się w przypadku butów dedykowanych np. do fitnessu czy butów do biegu po błotnistym terenie. Ważne jest jednak, by podeszwa zapewniała maksymalną przyczepność do podłoża. Dzięki temu unikniesz możliwości poślizgnięcia, a przy tym poważnych kontuzji spowodowanych skręceniem stawu czy upadkiem.

Bezpieczna stopa – bezpieczne ciało

Patrząc szerzej odpowiednio dobrany but przekłada się na bezpieczeństwo stopy, a co za tym idzie bezpieczeństwo całego ciała. Nietrudno bowiem zauważyć, że to w jaki sposób stawiamy stopę definiuje ułożenie kolan czy całą postawę ciała. Źle dobrane buty sportowe damskie lub męskie mogą być zatem przyczyną wielu kontuzji, nie tylko stopy, ale też stawu kolanowego czy kręgosłupa.

[Materiał zewnętrzny]

Reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.