Jak wybrać odpowiedni kask na rower?

Całkiem niedawno rozpoczął się sezon letni, dlatego na ulicach i placach rekreacji nie brakuje amatorów jazdy na rowerze. Dzielą się oni zazwyczaj na osoby pokonujące długie dystanse na kolarzówkach, fanów szybkiej jazdy po lesie czy tych, którzy po prostu lubią przejechać się rekreacyjnie po mieście. Bez względu na to, do której grupy należysz, powinieneś wyposażyć się w jeden z najważniejszych akcesoriów, czyli kask rowerowy. Zapraszamy do lektury.

Reklama:

silesiasport

Słowem wstępu

Kaski rowerowe to temat, wokół którego w ciągu ostatnich kilku lat narosło bardzo wiele kontrowersji i mitów. Ludzie podzielili się na tych, którzy uważają, że jego posiadanie w trakcie jazdy jest absolutnie koniecznie, oraz tych, którzy wyśmiewają to, twierdząc, że w trakcie zderzenia z pojazdem lub mocnego upadku, plastikowe zabezpieczenie w niczym nam nie pomoże.

Jeżeli należysz do pierwszej grupy osób, zapewne posiadasz już swój kask. Mimo to warto, abyś zapoznał się z wszystkimi elementami, na które warto uważać w trakcie jego zakupu. Jeżeli jednak należysz do przeciwników tego zabezpieczenia, zwracamy się do Ciebie z jedną prośbą. Zastanów się, czy w trakcie wypadku lub nieszczęśliwego zdarzenia podczas jazdy na rowerze, lepiej jest chronić głowę w jakikolwiek sposób, czy uderzyć nią bezpośrednio w krawędź krawężnika lub drzewa? Ten argument chyba w pełni utwierdza nas w przekonaniu, że kask po prostu trzeba nosić.

Po pierwsze rozmiar

Pierwszą i najważniejszą kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę podczas zakupu kasku na rower, jest jego rozmiar. Mimo że na internecie możemy znaleźć tańsze produkty, to na samym początku polecamy wizytę w sklepie stacjonarnym, dzięki której możemy przymierzyć kask na głowie. Warto również pamiętać, że istotny jest sam kształt skorupy. Jeżeli jednak nie masz możliwości wizyty w sklepie, wystarczy zmierzyć obwód głowy i sprawdzić tabelę rozmiarów.

Waga i wentylacja

Kwestia wentylacji w kaskach rowerowych jest dość kontrowersyjna. Wiele osób uważa, że głowa w trakcie jazdy i tak się poci, a dodatkowe otwory nie dają wiele chłodu. Na minus zbyt dużej ilości wentylatorów przemawia również fakt, że zmniejszają odporność materiału w trakcie uderzenia, oraz zwyczajnie przepuszczają wodę na przykład w trakcie opadów deszczu.

Kolejna kwestia, którą należy rozważyć w trakcie zakupu kasku rowerowego, jest jego waga. Tutaj nie ma większej filozofii i im cięższy wybierzemy produkt, tym bardziej będzie on odporny, ale podczas długiej jazdy obciąży naszą głowę i kark. W tym wypadku warto zastanowić się, czy preferujemy długie spokojne trasy, czy krótkie i ryzykowne trasy w lesie. W pierwszym przypadku lepiej sprawdzi się lżejszy produkt.

Reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.