Moda na sport i “bycie fit” sprawiła, że wielu Polaków na poważnie zaczęło dbać o swoją kondycję fizyczną. Jak wynika z raportu Kantar TNS „Aktywność fizyczna Polaków 2017” 62 proc. Polaków uprawia sport przynajmniej raz w miesiącu – najczęściej jeździmy na rowerze (31 proc.) i biegamy (29 proc.) Z kolei 39 proc. ankietowanych przynajmniej raz w tygodniu wybiera się na basen, siłownię, do klubu fitness czy na lodowisko.
Polacy lubią także korzystać z gadżetów (już 13 proc. badanych), które liczą kroki lub monitorują puls. To właśnie dzięki urządzeniom, które badają codzienną aktywność, w tym treningi, rytm serca i sen, Fitbit mógł przyjrzeć się różnym zwyczajom, analizując średnią dzienną liczbę kroków, czas spędzony aktywnie, zrealizowanych „przypomnień o aktywności”, spoczynkowe tętno oraz długość snu. Po przeanalizowaniu danych, eksperci firmy ustalili, że najbardziej wysportowanym państwem 2017 roku jest Irlandia. Na podium znalazły się także Wielka Brytania i Szwecja. Polska uplasowała się na 22. miejscu w rankingu.
Najwięcej kroków dziennie robi się w Hiszpanii (średnio 9023). W pierwszej dziesiątce znalazły się również Szwajcaria, Hongkong, Szwecja, Nowa Zelandia, Wielka Brytania, Niemcy, Irlandia, Australia i Japonia. Urządzenia Fitbit monitorują również jakość snu. Wyniki wskazują, że najdłużej śpi się w Wielkiej Brytanii (średnio 7 godzin i 15 minut na noc). Polacy sypiają średnio 6 godzin i 55 minut zajmując 16. pozycję na tle innych krajów. Z kolei Hiszpania, Szwecja, Hongkong, Finlandia, Szwajcaria, Dania, Wielka Brytania, Holandia, Irlandia i Japonia przekraczają zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia[1], co tydzień poświęcając przynajmniej 150 minut na średnio intensywne lub intensywne aerobowe ćwiczenia fizyczne (od 27,9 do 22,3 aktywnych minut dziennie).
Eksperci Fitbit zaobserwowali ponadto, że wsparcie przyjaciół, rodziny i współpracowników rzeczywiście zwiększa aktywność fizyczną. Użytkownicy, którzy mają jednego lub więcej przyjaciół w sieci Fitbit, robią średnio 700 więcej kroków dziennie niż użytkownicy bez znajomych na platformie. Z kolei ci, którzy uczestniczą w wyzwaniach lub korzystają ze wskazówek Fitbit, średnio robią 2 000 więcej kroków dziennie.
„Fitbit to nie tylko sprzęt. Nasze oprogramowanie i usługi inspirują użytkowników i pomagają im osiągać cele w bardziej zindywidualizowany i zaawansowany sposób – powiedział Shelten Yuen, wiceprezes ds. badań w Fitbit. – Sieciowy efekt naszej globalnej, wielomilionowej społeczności zapewnia naszym użytkowników wsparcie i motywację potrzebną do osiągania celów, czy chodzi o zdrowsze odżywianie się, więcej ruchu czy też lepszy sen. ”.
Najbardziej wysportowane państwa według danych Fitbit, to:
- Irlandia
- Wielka Brytania
- Szwecja
- Holandia
- Szwajcaria
- Dania
- Hiszpania
- Finlandia
- Niemcy
- Nowa Zelandia
- Austria
- Norwegia
- Belgia
- Australia
- Włochy
- Czechy
- Portugalia
- Japonia
- Kanada
- Francja
- Hongkong
- Polska
- Chile
- Ukraina
- Węgry
- Izrael
- Argentyna
- Stany Zjednoczone
- Republika Południowej Afryki
- Kolumbia
Platforma Fitbit obejmuje aplikacje, funkcje społecznościowe i motywacyjne, porady oraz personalizowany trening dostarczany za pośrednictwem aplikacji. Dzięki globalnej społeczności, która aktywizuje użytkowników, Fitbit wspiera ludzi pomagając zmieniać ich nawyki, zachęcając do dalszej aktywności i treningów oraz aby jedli zdrowiej, śledzili sen i kontrolowali wagę.
[1] World Health Organization, Global Strategy on Diet, Physical Activity and Health http://www.who.int/dietphysicalactivity/factsheet_adults/en/.
[PR]