Nasz wybór na ferie zimowe – narty w Alpach Francuskich

Alpy są nie tylko największym i najwyższym masywem górskim na terenie Europy, lecz także najbardziej zróżnicowanym pod względem klimatycznym (leżą na pograniczu klimatu umiarkowanego i podzwrotnikowego), pod względem zróżnicowania fauny i flory.

Reklama:

narty1

Narty w Alpach Francuskich. Dlaczego akurat tam?

W części francuskiej Alp wyróżniamy przede wszystkim: Alpy Liguryjskie, Alpy Nadmorskie oraz Préalpes de Savoie, Alpy Prowansalskie i tzw. Alpy Delfinackie. Każdy z tych subregionów wyróżnia się ciekawą kultura, a co za tym idzie odmienną sztuką kulinarną, nieco innym charakterem architektury, innym językiem i mentalnością. Północ, to przede wszystkim wpływy „chłodniejszej”, bardziej powściągliwej kultury południowych Niemiec i Szwajcarii, natomiast południe jest w swym wyrazie bardziej śródziemnomorskie, bardziej energetyczne, pełne kolorów i zapachów Morza Śródziemnego. Niemniej w każdym z wymienionych regionów znajdziemy świetne warunki do jazdy na snowboardzie czy nartach. Francuskie ośrodki, obok austriackich i szwajcarskich słyną w całej Europie z dobrej jakości obsługi, z pięknych, zapierających dech w piersiach widoków, świetnej kuchni, i wszystkich innych bonusów, elementów „dodatkowych”, jakie na nas czekają, gdy wybieramy się na narty w Alpach Francuskich, jak wzmiankowane powyżej regionalne lub miejskie muzea.

Narty w Alpach Francuskich – najlepsze lokalizacje

Aż 300 km tras oferuje jeden z największych ośrodków białego szaleństwa, czyli Tignes i pobliskie Val d’Isere. Samo Tignes to aż 79 wyciągów, a samo miasteczko to kilkanaście dobrych restauracji i nocnych klubów. W południowo-wschodniej Francji leży natomiast dolina Tarentaise Savoie, która słynie z ośrodka Val-d’Isère. Co ciekawe, narciarstwo pojawiło się tu już w latach 30-tych XX wieku, kiedy to w 1930 wybudowano pierwszy wyciąg orczykowy. Czeka tu na narciarzy aż 80 wyciągów, a różnica poziomów w trasach zjazdowych to aż 2000 metrów!

Oprócz wielu atrakcji poza narciarskich takich jak: klub nocny na stoku, przejażdżki skuterami mamy tu specjalnie przygotowany tor wyścigowy samochodowy na lodzie. Z innych miejsc wartych wzmianki, gdy bierzemy pod uwagę narty w Alpach Francuskich jest ośrodek Les 2 Alpes, zaledwie godzinę drogi od Grenoble. To ośrodek bardziej spokojny, i mniej ekskluzywny niż powyższe, ale za to dający miejsce do treningów dla mniej doświadczonych narciarzy. Niemniej tamtejsza trasa „spokojnych zjazdów” daje niezapomniane wrażenia, bowiem zaczynająca się aż pod samym lodowcem i kończąca pod miasteczkiem Mont de Lans, zalicza zmianę poziomów trasy aż 2300 metrów.

Reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.