Noworoczne postanowienia vs rzeczywistość

Luty to czas weryfikacji noworocznych postanowień. Cele, które stawiamy sobie na początku stycznia dotyczą zazwyczaj zdrowego stylu życia. Dlaczego więc wraz z kończącym się miesiącem kolejki na siłowni drastycznie maleją, a my zaczynamy zastanawiać się, czy noworoczne postanowienia mają sens? Każdy dzień zdrowego stylu życia jest dla nas dobry. Warto jednak zadbać o to, by noworoczne plany miały szansę przetrwać nieco dłużej.

Reklama:

noworoczne postanowienia

Ulotność noworocznych postanowień często spowodowana jest tym, że są one po prostu niemożliwe do zrealizowania. Nie chodzi więc o to, by w ogóle nie podejmować wyzwań, ale by robić to z głową.

Poniżej przedstawiamy 5 sposobów, które pomogą przekuć postanowienia w rzeczywistość. Luty to doskonały czas, by zacząć od nowa – bez presji i emocji towarzyszących noworocznym decyzjom.

  • Zacznij od małych kroków, a paradoksalnie szybciej dotrzesz do celu. Jedna mała zmiana potrafi uruchomić machinę. Dlatego warto zacząć od ograniczenia słodyczy oraz soli i stopniowo eliminować inne niezdrowe przyzwyczajenia, by w konsekwencji móc przejść na dietę redukcyjną. Jeśli chcesz schudnąć kilka kilogramów, nie rozpoczynaj diety od drastycznej głodówki – jedyne do czego może ona doprowadzić to zmęczenie, zniechęcenie i powrót do starych, a nawet jeszcze gorszych nawyków. Warto dawkować – nie tylko przyjemności, ale również decyzje, obserwować swoje ciało i wyciągać wnioski. Drastyczne głodówki często przynoszą też drastyczne skutki. Efekt jest szybki, ale często okupiony problemami ze zdrowiem lub efektem jo-jo.
  • Postaw na konkrety, na które masz wpływ. Nie mów sobie „schudnę 3 kg w ciągu miesiąca”, to jak szybko i ile schudniesz zależy w dużej mierze od rzeczy, na które nie masz wpływu. Stawiaj sobie wyzwania, nad którymi masz całkowitą kontrolę – np. „będę ćwiczyła 30 minut dziennie” lub „nie będę piła kolorowych napojów”. Takie postanowienia pozwolą Ci szybciej dojść do celu i uniknąć rozczarowania związanego z brakiem  natychmiastowych nierealnych efektów. Każdy wykonany trening będziesz mogła wpisać już na swoją check-listę.
  • Nie podejmuj decyzji pod wpływem emocji. Noworoczne postanowienia mają to do siebie, że są podejmowane po świętach, kiedy jesteśmy wypoczęci i pełni nowej energii, a nasze rozmowy często schodzą na temat planów na nowy rok. Wydaje się nam, że możemy „przenosić góry”. Kiedy po nowym roku wracamy do codziennych obowiązków, nasza motywacja magicznie znika, a wraz z nią wyczekiwane efekty. Warto pomyśleć o noworocznych postanowieniach jeszcze przed świętami, bądź właśnie teraz, kiedy możemy racjonalnie podejść do tematu.
  • Szukaj motywacji w samej sobie – pozwoli Ci ona dłużej wytrwać w nowych postanowieniach. Ważne byś była pewna, że to Ty chcesz coś zmienić, że Twoje decyzje nie są podyktowane modą i presją otoczenia. W przeciwnym razie będziesz bardzo podatna na opinie innych – wystarczy kilka nieprzemyślanych słów, by motywacja znikła. Dlatego warto poświęcić chwilkę na przemyślenia i ułożyć listę własnych priorytetów. Motywacja zewnętrzna jest ważna, dopiero wtedy, kiedy zaczyna nam brakować tej wewnętrznej.
  • Konsekwencja prowadzi do celu szybciej niż tempo. Chcesz zacząć zdrowo jeść, ale obawiasz się, że nie masz czasu na przygotowywanie zdrowych posiłków? Lepiej jeśli będziesz stopniowo zmieniała dietę ale wytrzymasz na niej dłużej, niż będziesz odżywiała się „bezbłędnie” ale tylko przez tydzień. Zacznij zmieniać swoje menu stopniowo – najlepiej od początku, czyli od śniadania. Jeśli do tej pory omijałaś śniadania, postaw na coś, co jest zdrowe i co możesz przygotować łatwo, szybko i zabrać ze sobą wszędzie. Idealnym rozwiązaniem są gotowe Koktajle odżywcze np. Formuła 1 Herbalife. Przyrządzisz je w 2 minuty – wystarczy zblendować 2 miarki z mlekiem lub wodą przelać do bidonu i gotowe. Tak przygotowany koktajl dostarcza składniki niezbędne do codziennego prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz pozwala kontrolować kalorie i wartości odżywcze dostarczane do organizmu. Wysoka zawartość białka reguluje poziom cukru we krwi, dzięki czemu będziesz miała mniejszą ochotę na podjadanie w ciągu dnia. Jeśli poświęcisz 10 minut na przygotowanie koktajlu – dorzucisz do blendera owoce lub warzywa – dostarczysz do organizmu pierwszą z zalecanych 5 porcji owoców i warzyw w ciągu dnia.

Na koniec, pozwalaj sobie na małe nagrody. Łatwiej jest nam wytrwać w postanowieniach, jeśli możemy cieszyć się kolejnymi efektami. Jeśli więc, dzięki zdrowej diecie Twoja waga spadnie o kolejne 2 kg, pozwól sobie na małą nagrodę, ale niekoniecznie w formie ciastka z kremem.

[PR]

Reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.