Pasy do kimona – co powinniśmy o nich wiedzieć?

Osoby, które interesują się na co dzień sportami walki doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważne są poszczególne kolory pasów. Na ich podstawie możliwe jest określenie, jakie umiejętności posiada dana persona i jaki stopień zaawansowania prezentuje. Co oznaczają poszczególne kolory pasów? Czy wybór kolorów jest przypadkowy? Na jakiej podstawie przyznawany jest pas wyższego stopnia? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Reklama:

pas-do-kimona

Co oznaczają poszczególne kolory pasów?

Pas do kimona w sportach walki odgrywa bardzo ważną funkcję. Im większe umiejętności posiada młody adept, tym dalszy stopień posiada. Biały pas do kimona oznacza osobę początkującą, która to dopiero poszukuje wiedzy w tym zakresie. Kolor ten ten jest symbolem narodzin, początku procesu siewnego. Żółty pas można porównać do pierwszych promieni słonecznego światła. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że uczeń nabywa podstawowe umiejętności. Pomarańczowy pas do kimona to rosnąca moc słońca. Student zaczyna powoli czuć swoje ciało i umysł, jednocześnie coraz szybciej chłonie nową wiedzę. Zielony pas to wzrost rośliny. Uczeń wzmacnia swoje ciało, jednocześnie dopracowuje nieco bardziej skomplikowane i trudniejsze techniki, które wymagają dużego poświęcenia. Niebieski pas to metaforycznie niebo, do którego roślina próbuje dotrzeć. Brązowy pas do kimona to proces dojrzewania i zbioru. Jest on przeznaczony dla zaawansowanych uczniów, którzy potrafią trudne i skomplikowane techniki. Czarny pas to roślina wykształcona. Wówczas uczeń staje się specjalistą i często sam naucza innych adeptów.

Czy wybór kolorów jest przypadkowy?

Okazuje się, że kolory pasów w karate nie są przypadkowe. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że przykładowo biel to symbol czystości i nadziei przyjęcia wszystkiego. Właśnie z tego powodu jest on przeznaczony dla osób początkujących. Czarny pas do kimona to kolor siły. Noszenie go to zatem wyniesienie poza fizyczność i cielesność. Takie umiejętności posiadają jedynie prawdziwi mistrzowie karate.

Na jakiej podstawie przyznawany jest pas wyższego stopnia?

Aby uzyskać wyższy pas do kimona, konieczne jest zdanie egzaminu. W pierwszej kolejności otrzymuje się biały pas, a następnie konsekwentnie kolejne pasy. Na podstawie egzaminu można wywnioskować czy uczeń opanował już techniki, które wymagane są na dany stopień. W przypadku wyższych pasów brane są również pod uwagę wyniki sportowe.

Reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.