Tkaniny żakardowe wyróżniają się na tle innych eleganckich materiałów niezwykle bogatym wzornictwem. Dzięki swojej strukturze i właściwościom, ale również dzięki niepowtarzalnemu wzornictwu wykorzystywane są na wiele sposób do szycia ubrań, pokrowców, dekoracji okiennych i różnorodnych ozdób.
Czym charakteryzuje się żakard?
Sposób powstawania tkanin żakardowych
Tkaniny żakardowe wykonywane są na krosnach wyposażonych w mechanizm Żakarda, umożliwiający sterowanie pojedynczymi nitkami osnowy, dzięki czemu powstają skomplikowane, wielkoformatowe wzory. Tym, co wyróżnia żakard na tle innych tkanin, są właśnie ogromne wzory, niekiedy zajmujące klika metrów kwadratowych, składające się z drobnych elementów o dość płynnych konturach.
Żakard jednobarwny i kolorowy
Wzory mogą być jednobarwne lub kolorowe, wszystko zależy od techniki, kolory osnowy i wątku. Tkaniny żakardowe pojedyncze wykonuje się z jednej osnowy i jednego wątku. Tkaniny jednobarwne powstają wtedy, gdy osnowa i wątek są w takim samym kolorze, a wzór wypełniany jest splotami osnowowymi lub wątkowymi, tworząc rodzaj mocno spłaszczonego reliefu. Jeśli osnowa i wątek mają odmienne kolory, powstaje wzór dwubarwny. Tło tkaniny wypełnione jest wówczas splotem o równowadze pokryć i ma barwę wypadkową. Kolorem wzoru może być kolor wątku, osnowy lub kolor wypadkowy, powstający przez ich zmieszanie.
Tkaniny żakardowe mogą być też wielobarwne: wielowątkowe lub wieloosnowowe, tworzone przez jedną osnowę i kilka różnokolorowych wątków, bądź też tworzone jednym wątkiem na wielu osnowach. Oprócz tego wyróżniamy żakard wielowarstwowy, powstający na wielu osnowach przy użyciu wielu wątków.
Tkaniny żakardowe – najważniejsze cechy
Żakard cieszy się ogromna popularnością w stacjonarnych i internetowych sklepach z tkaninami (zobacz sklep Zubibo) nie tylko ze względu na bogate wzornictwo. Jest to tkanina gładka, przyjemna w dotyku i uznawana za elegancką. Elegancji dodają jej także często stosowane złote nitki.
Ponadto tkaniny żakardowe są bardzo spoiste i trwałe, niektórzy twierdzą wręcz, że długowieczne. Żakard jest odporny na nagłe zmiany temperatury i nie gniecie się zbyt łatwo, ponadto nie wymaga wyjątkowo skomplikowanej pielęgnacji. Z tego powodu wykorzystywany jest jako materiał na obicia mebli, pokrowce, chusty/nosidełka, obrusy, pościel, zasłony i firany, ale także rozmaite elementy garderoby.
Żakard dobrej jakości może powstać z bawełny, jedwabiu czy lnu, jednak równie często tkaninę wzbogaca się włóknami sztucznymi, przez co staje się bardziej wytrzymała. Sklepy internetowe oferują szeroki wachlarz tkanin żakardowych o różnym składzie jakościowym. Przed zakupem warto upewnić się, z czego składa się tkanina, która zachwyciła nas swoim wyglądem.