Trenażer rowerowy, czyli jak jeździć na rowerze zimą w swoim domu

Jazda na rowerze na świeżym powietrzu jest wspaniała, ale nie zawsze można wyjść na zewnątrz. Sposobem na przeprowadzenie treningu kolarskiego w domowym zaciszu jest użycie trenażera, który zamieni nasz jednoślad w rower treningowy. Jazda na trenażerze to coraz popularniejsza forma aktywności fizycznej, a pandemia i konieczność pozostania w domu, jeszcze ten trend przyspieszyły.

Reklama:

trenazer-rowerowy

Trenażer rowerowy to urządzenie pozwalające na utrzymanie kondycji i formy bez konieczności wychodzenia z domu. Dzięki niemu możemy trenować na rowerze we własnych czterech ścianach, rozwijając m.in. wytrzymałość, a także wzmacniając układ sercowo-naczyniowy. Duży wybór produktów, dostępnych w szerokim zakresie cen, pozwala na wybór trenażera[1] dostosowanego do indywidualnych potrzeb.

Co to jest trenażer rowerowy?

Trenażer umożliwia korzystanie z własnego jednośladu podczas treningu w domu, gdy warunki pogodowe nie pozwalają na jazdę na świeżym powietrzu. Po zainstalowaniu roweru symuluje on naturalne wrażenia z przejażdżki. W najbardziej zaawansowanych modelach możliwe jest to dzięki mechanizmowi oporowemu, który wymusza na nogach pracę podobną do tej, jaką wykonujemy podczas jazdy na zewnątrz. To, czy i jak generowany jest opór, zależy od rodzaju urządzenia.

trenazer-rowerowy

Rodzaje trenażerów rowerowych

Na rynku dostępne są różne konstrukcje trenażerów. Najprostszy trenażer rolkowy zbudowany jest z ramy, w której umieszczone są 3 walce. Jazda polega na ustawieniu na nich roweru i pedałowaniu. Nieco bardziej zaawansowane są trenażery magnetyczne. W modelach tych jednoślad montuje się w specjalnej ramie, tylne koło dociska rolkę. Za jego pomocą możemy przeprowadzić większość treningów. Przykładem takiego trenażera jest Eyen Magnetic Sport. Inną odmianą tych urządzeń są trenażery hydrauliczne (olejowe). W tym przypadku rolka, do której dociśnięte jest koło, obraca się w gęstej cieczy. Trenażer magnetyczny regulujemy manetką dopinaną do kierownicy, w trenażerze olejowym opór narasta proporcjonalnie do prędkości. – tłumaczy Marcin Danielak, ekspert Centrumrowerowe.pl.

Następnym rodzajem są trenażery elektromagnetyczne z napędem na tylne koło. Ich budowa jest bardzo zbliżona do trenażerów magnetycznych. Rower również wkłada się do ramy. W tym przypadku jednak zamiast magnesów stosuje się elektromagnesy. Opór można zmieniać za pomocą prądu, dzięki temu mogą być one interaktywne. Sygnał jest przekazywany z trenażera do dedykowanej aplikacji na telefonie lub komputerze, a ta może sterować urządzeniem, w tym dobierać odpowiadający nam opór.

trenazer-rowerowy

Dzięki łączności online interaktywne trenażery mogą współpracować z dedykowanymi programami, które sprawiają, że treningi są niezwykle skutecznym sposobem budowania formy, a nie tylko jej utrzymania. Często oferują one również możliwość zanurzenia się w bogatych środowiskach wirtualnej jazdy, w tym w przejażdżkach i grupowych wyścigach.

Ostatnim typem trenażerów są te z napędem bezpośrednim, które też są interaktywne.

Najbardziej zaawansowane trenażery to urządzenia z mocowaniem bezpośrednim. Są one również interaktywne, ale od elektromagnetycznych różnią się sposobem mocowania. Z roweru wyjmujemy tylne koło i przykręcamy go do trenażera. Dzięki temu trenażer bezpośredni jest cichszy, lepiej odwzorowuje prawdziwą jazdę i symuluje podjazd o większym nachyleniu. Ponieważ mają najwięcej do zaoferowania, są też na ogół najdroższe – dodaje Marcin Danielak.

trenazer-rowerowy

Kiedy warto kupić trenażer rowerowy?

Jazda na trenażerze jest idealną aktywnością typu cardio, pomagającą w utrzymaniu kondycji. Jeśli chcemy więc uprawiać sport we własnym domu, ćwiczyć bez przeszkód niezależnie od czasu i pogody, poprawić wytrzymałość, zmniejszyć masę ciała, zbudować mięśnie lub wzmocnić swój układ sercowo-naczyniowy, to warto rozważyć kupno trenażera rowerowego. Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu, powinniśmy zastanowić się najpierw jaki cel treningowy chcemy osiągnąć za jego pomocą i jaki jest poziom naszych umiejętności.

Więcej informacji na stronie www.centrumrowerowe.pl

Trening w domu na trenażerze z Michałem Paluta, polskim kolażem szosowym,  tu:  https://www.youtube.com/watch?v=EXqerL_fRok

[1] https://www.centrumrowerowe.pl/blog/jaki-trenazer-rowerowy-wybrac/

[PR]

Reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.