Wykorzystaj lato do zmiany diety

Wpływ diety na powstawanie i rozwój chorób nowotworowych w świetle współczesnych badań nie podlega dyskusji. Szacuje się, że nieprawidłowy sposób żywienia odpowiada za powstawanie aż 40% nowotworów złośliwych. Powszechnie wiadomo, że wiele egzotycznych roślin jak topinambur czy jagody goji mają zbawienny wpływ na zdrowie, zbyt mało promujemy jednak równie cudowne, antyrakowe właściwości produktów z naszych przydomowych ogródków. Lato to najlepszy moment na zmianę diety i wprowadzenie do niej na stałe łatwo dostępnych owoców i warzyw.

Reklama:

zmiana diety

Ziemia w naszej szerokości geograficznej daje nam prawdziwe skarby jeśli chodzi o profilaktykę zachorowań na raka.  Rosnące w polskich lasach i sadach jagody, borówka, aronia, żurawina, rokitnik, dzika róża czy czarna porzeczka w niczym nie ustępują owocom egzotycznym.

– Te rośliny zawierają dużą ilość najsilniejszych występujących w przyrodzie antyoksydantów, czyli związków spowalniających zarówno procesy starzenia jak i rozwój chorób nowotworowych oraz chorób układu krążenia. Dlatego też, często określane są modną w ostatnich latach nazwą „superfood”, a dietetycy zalecają je jako ważny element dietoprofilaktyki chorób cywilizacyjnych – mówi dr hab. Ewa Gondek, profesor Szkoły Głównej Turystyki i Rekreacji.

Cenne z punktu żywieniowego są także jarmuż, nać pietruszki, dynia oraz popularna w polskiej kuchni kapusta, bogata w glukozynolany, które zapobiegają rozwojowi nowotworów.  Pomidory (szczególnie przetworzone), czyli główny składnik jednej z najbardziej ulubionych zup Polaków, zawierają likopen – substancję o bardzo wysokiej aktywności przeciwutleniającej.

Kolejnym skarbem naszej ziemi jest siemię lniane, które jest coraz częściej stosowne jako dodatek do pieczywa. Nie każdy wie, że w niczym nie ustępuje ono popularnym ostatnio nasionom chia, zawiera bardzo dużo bezcennego w walce z nowotworami przewodu pokarmowego błonnika, kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3 oraz lignany – związki zaliczane do grupy fitoestogenów, które poza wielokierunkowym, korzystnym oddziaływaniem na organizm, cieszą się udokumentowanym naukowo działaniem przeciwnowotworowym.

– Stosowane tradycyjnie w kuchni polskiej oleje: lniany czy rydzowy stanowią bogate źródło NNKT w szczególności kwasu alfa-linolenowego, który jest zaliczany do silnie działających antyoksydantów, chronią nas one przed rozwojem chorób nowotworowych, ale również dbają o zdrowe serce – dodaje prof. Gondek.

Do grona naszych rodzimych i naturalnych sprzymierzeńców w walce z chorobami nowotworowymi zaliczyć można również czosnek i cebulę. Naukowcy wykryli w nich ponad trzydzieści substancji o działaniu przeciwnowotworowym!

[PR]

Reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.